امروز: یکشنبه 04 تیر 1396 برابر با 25 جون 2017

معرفی شهرستان گچساران

  • جمعه, 06 تیر 1393

شهرستان گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. مرکز این شهرستان، شهر دوگنبدان می باشد ، جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری سال 1390 برابر با 217,119 نفر بوده‌ است.

این شهرستان در جنوب باختری استان کهگیلویه و بویر احمد واقع گردیده و ۴۶۸۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و در ارتفاع ۷۲۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۱۸ کیلومتر مربع و در 150 کیلومتری یاسوج قرار گرفته است.

این شهرستان از شمال به شهرستان کهگیلویه، از جنوب به شهرستان گناوه (استان بوشهر) از شرق و شمال شرقی شهرستان ممسنی (استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان (استان خوزستان) محدود می‌باشد. زبان مردم گچساران لری و فارسی و ترکی (قشقایی) است و دارای چهار دهستان امام زاده جعفر، لیشتر، بویراحمد گرمسیری و بی بی حکیمه می باشد .

گچساران در منطقه گرمسیر قشلاقی واقع شده است و دارای دو نوع آب و هوای معتدل و خشک در نیمه شرقی و گرمسیری خشک در نیمه غربی می باشد. راه اصلی استان خوزستان به استان فارس از این شهرستان می گذرد و قشلاق عشایر بویراحمد و قشقایی نیز در آن قرار دارد.

آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س) دختر باب الحوائج امام موسی کاظم (ع) در ضلع جنوبی و در فاصله 90 کیلومتری شهرستان گچساران قرار دارد. کرامات این بانوی بزرگوار به حدی است که هر ساله تعداد زیادی از سراسر ایران و به ویژه از نقاط مختلف جنوب و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس برای زیارت مرقد مبارک امامزاده بی بی حکیمه (س) به این شهرستان سفر می کنند.

رودخانه زهره مهمترین رود این شهرستان است که در جنوب شرقی و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب دوگنبدان جاری است. رودخانه دیگر، رودخانه باشت است که از کوه خامی و دره تنگ شیر سرچشمه می گیرد. رودخانه خربل یکی دیگر از رودخانه های شهرستان است که در جنوب شرقی دوگنبدان جاری است و پس از طی مسافتی به رودخانه زهره می پیوندد. از دیگر جاذبه های این شهرستان می توان تنگ دیل ، قلات گناوه ، دشت گل و باغستان های مارین را نام برد. از چگونگی نامگذاری و پیشینه تاریخی این شهر اطلاعات دقیقی در اختیار نمی باشد ولی در آغاز قرن ششم شهری کوچک با هوایی گرم بوده است. شهرکی به نام گچساران در جنوب خاوری آن قرار داشت که بعدها محل فعالیت های نفتی گردید. این شهرک بر اثر ناهمواری زمین، محدودیت فضای شهری، دوری از جاده های اصلی استان، تراکم تأسیسات نفتی و زمین لرزه های متناوب و مکرری که بر اثر انفجار برای اکتشاف معادن نفت ایجاد می شد، سرانجام به دوگنبدان منتقل شد که به گویش لری به آن «دو گنبذون» گفته می شود ولی طبق نظریه باستان شناسان و پژوهشگران در در دشت‌های خاور و باختر دوگنبدان آثاری از دو گنبد قدیمی وجود دارد که یکی در ناحیه لیشتر (باختر شهر) و دیگری در دشت دوگنبدان (خاور شهر) واقع است. به نظر می رسد که نام دوگنبدان به واسطه وجود همین دو گنبد در خاور و باختر شهر باشد.

5006 بازدید
کد خبر: 315

اخبار